Kangal köpeği

Kangal köpeği

Kangal Köpek, yırtıcılara karşı koruma sağlamak için Türkiye’de sıkça kullanılan geniş ve güçlü bir cinsidir. Bu cins, büyük kafası, koyu renkli namlu ve kıvrık kuyrukla kolaylıkla fark edilir ve bu kuyruk sırt üstü taşınır. Yan taraftan bakıldığında, Kangal Köpeği çok farklı bir siluete sahiptir. Büyük boyutlarına rağmen, Kangal Köpek aslında çok sakin ve naziktir, bu da bir aile evcil hayvan için iyi bir seçim olmasını sağlar – bir alana uyum sağlayacak alana sahipseniz. Bu köpekler sadece çocuklarla iyi geçinmekle kalmaz aynı zamanda koruyucu köpekler gibi davranırlar.

Kangal Köpek, yırtıcılara karşı koruma sağlamak için Türkiye’de sıkça kullanılan geniş ve güçlü bir cinsidir.

Bu ırkın kökeninin ayrıntılarıyla ilgili bazı tartışmalar olsa da, Kangal Köpeğin, eski bir sürü koruma türü olarak kullanıldığı Türkiye’den geldiği biliniyor. Kangal Köpek’in, eski asur sanatında tasvir edilen mastiff tipi köpeklerden geldiği düşünülmektedir. Bu ırkı Sivas ilinin Kangal ilçesinden ismini alıyor – bunun nereden geldiği de muhtemel. Tarih boyunca Kangal Köpek, ayılar, çakallar ve kurtlar gibi büyük yırtıcılara karşı sürüleri korumak için köpekleri kullanan büyük bir toprak sahibi ve bakıcı ailesi olan Kangal’ın Aga’sı ile ilişkilendirildi.

1900’lerin sonlarında Avrupa edebiyatında Kangal Köpek’in ilk sözü. 1985 yılında David ve Judith Nelson, Kangal Köpeklerini ABD’ye getirdi. Burada, diğer ithalatlarla birlikte, ABD’deki Kangal Köpek için vakıf stoğu olarak hizmet etti. Kangal Köpek’in aslında ayrı bir varlık olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar devam ediyor. Başka bir Türk ırkı olan Anadolu Çobanının cinsidir. Bununla birlikte, gerçek Kangal Köpeklerin genel çim köpeklerden ayrı bir cins oldukları yaygın olarak kabul edilmektedir.

Kangal Köpek akıllıdır ve çiftlik hayvanlarını ve mülkleri korumak üzere eğitilebilir.

Kangal Köpek akıllıdır ve çiftlik hayvanlarını ve mülkleri korumak üzere eğitilebilir. Ancak bu köpekler bağımsız ve inatçı hale gelebildikleri için genç yaştan itibaren eğitime başlamak önemlidir. Sıkı ve tutarlı bir eğitimle Kangal Köpekler genelde iyi iş çıkarırlar.

Bir erkek Kangal Köpek için ortalama ağırlık 110 ila 145 liralık iken kadınlar 90 ila 120 liradır.

Boyutuna rağmen, Kangal Köpeği oldukça sakin ve kontrollü bir cins. Bu köpekler bağımsız bir çizgi geliştirme eğilimi gösterir, bununla birlikte uygun eğitim ve sosyal yaşama genç yaştan erişilemez. Kangal Köpekler genellikle ziyaretçilerle dostça ve genellikle çocuklarla çok iyi anlaşıyorlar. Bu köpekler asla utangaç olmamalı, kısır olmamalı, ancak aileleri için çok koruyucu olmalılar. Bu cins hayvanları korumak için yetiştirildi, bu nedenle köpeklerini çocuklarınızın veya diğer ev hayvanlarının üzerine dikerken bulursanız şaşırmayın. Bu köpekler zaman zaman bir avuç olabildikleri için genellikle deneyimli olmayan köpek sahipleri için önerilmemektedir.

Kangal Köpek tipik olarak sağlıklı bir cins olup sorumluluk sahibi olduğu sürece doğuştan pek çok koşulları yoktur. Bununla birlikte, tüm köpekler gibi, Kangal Köpeği ırkı benign tümörler, entropiyon ve kalça displazisi gibi bazı hafif koşullara eğilimlidir.

Kangal Köpek için ortalama ömrü 12 ila 15 yıl arasındadır.

Kangal Köpek büyük bir köpektir ve bacaklarını uzatmak ve gün boyunca enerjisini kesmek için çok fazla zamana ihtiyacı vardır. Bu köpekler aşırı derecede aktif değildir, ancak açık alan ve günlük egzersiz gerektirirler.

Boyutuna rağmen, Kangal Köpeği oldukça sakin ve kontrollü bir cins.

Kangal Köpeği halen AKC tarafından tanınmıyor ve sadece Pastoral Grubu’nun bir parçası olarak 2012’de UK Kennel Kulübü tarafından tanınmıştır. ABD’de Kangal Köpek, Birleşik Kennel Kulübü tarafından tanınmaktadır. 2012’de Avustralya’da, Avustralya Ulusal Köpek Kulübü Kulübü, Kangal Köpek’i, Anadolu Çoban Köpeği’nden ayrı bir cins olarak tanımayı bıraktı.

Kangal Köpeği, kısa sürede yoğun bir tuvalet gerektirmeyen yoğun bir katına sahiptir. Tabaka genelde saman yüz maskesi ve kulaklar üzerinde siyah gölgeleme ile renklendirilir. Göğüs, çene veya parmaklarda bazı beyaz işaretler olabilir, ancak ceket lekelenmemeli, kıvrılmamalı veya kırılmamalıdır.

Kangal Köpek yavruları ile sosyalleşmeye ve eğitime hemen başlamak çok önemlidir. Bu köpekler, yeterli sosyalleşme ile birlikte liderlik ve tutarlı eğitim gerektirir. Kangal Köpek yavruları çok hızlı bir şekilde büyümeye meyillidir ve genellikle çiğneme eğilimi gösterir, bu yüzden onlara göz kulak olun.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİZE ULAŞIN