Anadolu Çoban Köpeği hakkında bilinmesi gerekenler

Anadolu Çoban Köpeği hakkında bilinmesi gerekenler

Anadolu Çoban (Anadolu Çoban Kopeği): Anadolu Çoban Köpeği, eski nesiller bakımlı olağanüstü bir çobanın bekçi köpeğidir. Kendine yeten bir mizaça sahip, iri, korkunç bir çalışma köpeği. Bu tür köpekler, Anadolu Yaylası’nda bulunur (Türkçe: Türkiye). Tarihi olarak Babil zamanlarından beri büyük, güçlü köpeklerin bir cinsi vardı. Savaş köpekleri, aslanlar ve atlar gibi büyük oyun avcılıkları için çeşitli şekillerde istihdam edildi. Londra’daki British Museum’un Assur Salonlarındaki çok iyi korunmuş hafifletmelerden bazı görkemli örnekler görülebilir.

 

Cins, çağlar boyunca gelişti ve şimdi belirli koşullara uyacak şekilde uyarlandı. Bunlardan en yaratıcı iklim, insanların yaşam tarzı ve köpeklere verilen görevdir. Orta Anadolu Yaylasının iklimi (Türkçe: Türkiye) kıtasaldır. Ortalama yükseklik, deniz seviyesinden 3000 ft (1000 metre) yüksekliğindedir ve 5-10,000 ft (1600-3000 metre) yüksekliğinde dağlarla çevrilidir; Yazlar sıcak ve çok kuru; Kışın uzun kar var ve sıcaklık donma sıcaklığının çok altındadır. Anadolu Çoban Köpeği hava ne olursa olsun her zaman dışarıda kalıyor. Yalnızca Yay ile sınırlı değildir ve nüfus otlatmaya dayanan her yerde, empoze edilen örnekler bulunabilir. Yerleşim yerleri, yarı yerleşimli ve tamamıyla göçebe olan çiftlik sahipleri ve çiftçiler, Anadolu Platosu’nu seyrek olarak dolduruyor. Yağış çeşitliliği nedeniyle bu insanlar arasındaki bölünmeler biraz bulanık hale gelebilir. İnce yıllarda buğday mahsulleri yetiştirilir ve depolama problemleri vardır. Kurak yıllarda bir bölgenin tüm nüfusu besin için sürülerine bir kez daha düşer. Bu sürülerin ağırlıklı olarak uzun ipci kuyruklu koyunlardan, ipeksi saçlı bazı keçilerden oluştuğu; Ayrıca develer de olabilir. Birçok kişi de eşek sahibidir.

Anadolu Çoban Köpeği
Anadolu Çoban Köpeği

Kısa sürede otlatma, bozkırın seyrek doğal bitki örtüsünü tüketir, bu nedenle sürüler zaman zaman büyük mesafeler kat eder. Yaz aylarında, erken kar yağışlarının tekrar atılıncaya kadar, genellikle daha yüksek ve daha yüksek zemin aramak zorunda kalırlar. Bu yalnız dolaşım hayatında, köpekler çoğu zaman uzun süre çoban arkadaşı olurlar, sadece bir ağacı ya da kayayı değil, tüm hava koşullarında sığınırlar. Çobanlar, ısı ve soğuk, toz ve yağmuru koruyan muhteşem kalın yünlü pelerinlerle sarılmış hırsızlarına dayanılarak duruyorlar. Türk koyunları doğal olarak birlikte demlenir ve incli varsa minik

 

Ulus, dağılmak, belki de çeşitli yırtıcılara karşı bir uyum. Bunlar arasında kurtlar, kartallar ve çok yaygın çakallar ve tabii ki koyun hırsızları ve sığır hırsızları sayılabilir. Güney dağlarında Toros Aslanı olarak adlandırılan büyük bir yabani kedi türü de var. Köpekler koyun sürüsü değil etraflarında devriye geziyor, daha iyi manzaralar elde etmek için daha çok zemin arıyor ve bir esinti. Koyun çobanı takip etme eğilimindedir ve köpekler potansiyel bir sorun için her çalılık ve arazinin usulsüzlüğünü kontrol ederek öne doğru devriye gezebilir. Bir şey fark ederse, hareket eden bir araba bile, sessizce ilk başta ayrılmalı ve her taraftan büyük bir hızda birleşeceklerdi. Bu pusu taktikleri, doğuştan görülmek ve izlemek oldukça büyüleyici, bu yüzden tedavi edilmesi unutulmaz bir deneyim.

Bu açıklama, köpeklerin güçlü ve sağlam olmalı, kolayca yorulmamak ve bazen çok cesur olmak için çağrılmasını sağlamıştır. Hava koşullarına dayanıklı kaplamalarına ihtiyaç duyarlar ve yetişkinler olarak çok küçük yiyeceklerde bulunabilirler. Ayrıca canlı akıllıca düzenledikleri, insana ortak olarak hareket etmeleri nedeniyle çok eğlenceli. Çobanlar onlara çok değer verirler ve ne kadar büyük, sadık ve sarsılmaz oldukları konusunda gururla anlatıyorlar.

Anadolu Çoban Köpekleri doğal olarak çok dikkatli, her zaman sıra dışı bir şeyi araştırmaya hazırdırlar. Dikkat çeken gözleri, keskin kokusu ve çok iyi işitme duyuları vardır. Onların hafızası da mükemmel. Onların doğal eğimi, özellikle geceleri kalkmak ve bölgeyi devriye gezmek, her seferinde farklı bir noktaya yatmaktır. Bu, katlarını son derece temiz ve parazitsiz tutar.

Türkiye’de (türkçe: Türkiye) hiçbir çit yok, bu nedenle sayısız köpek küçük çocuklara, genç kuzuya ve diğer ev yaşam biçimlerine saygı göstermek zorundadır. Ancak yabancılar geldiğinde şiddetli kabuklanma patlar ve ziyaretçinin birileri köpeği doğru bulduğu tarihe kadar kök salmış olur. Köpeklere Aslan Köpek (Aslan Kopek) ve Kurt Köpek (Kurt Kopek) denir ancak bu köpeklerin evrensel adı ‘Çoban Kopegi’ (Çoban Köpeği) ‘dir. Kerpiç ceketi daha belirgin, ancak hiçbir şekilde evrensel değil. Özellikle bacaklarda beyaz sıçramalar yaygındır; aynı zamanda kahverengi / siyah yamalı beyaz kaplamalı köpekler de yaygındır; Hatta tamamen beyaz ve tamamen siyah örnekler görülür. Kremadan kırmızı-kahverengiye kadar çeşitli renk tonları, araziyle iyi uyum sağlar.

çoban köpeği
çoban köpeği

Bu eski ve büyüleyici cinsi istenmeyen değişimden korumak için bir araya getiren birçok faktör vardır. Bunlara ilgisiz yetiştirme, doğru beslenme, işe uygunluk ve her yaştan seçme dahildir. Normalde Türkiye’de (Türkiye: Türkiye) çok az kaltak tutulur, bunlar genellikle ikame sağlamak için yeterlidir. Büyük köpeklerde birçoğunu sayabilen erkek köpekler paketinde her zaman çok iyi tanımlanmış bir “soyunma düzeni” vardır. Sadece üst köpekler, paket liderleri, mest yavruları. Böylece, çoğu köpek, hatta oldukça iyi numuneler, hiçbir zaman bir şeyleri bağışlamaz; Ve gerçekten üzücü olan herhangi bir numune hiç görünüşe sahip değildir. Bu şekilde herhangi bir zayıflık sürekli olarak ortadan kaldırılıyor. Türkler, köpeklerindeki büyüklüğe değer veriyor ve büyümeyi en üst düzeye çıkarmak için, ilk başlarda üstel olan normalde 1 veya 2 köpek yavrusu tutuyorlar. En büyük köpek her durumda saklanır, Renk veya kaplamaya bakılmaksızın, bir çöp içindeki bireyler arasında önemli farklılıklar gösterebilir. Daha sonra ortadan kaybolan ya da kaybolmayacak beyaz sıçramalar yaygındır; Zaman zaman tamamen beyaz ya da tamamen siyah yavru doğar. Oldukça siyah renkte doğan yavrular genellikle her zamanki haykırışa dönüşürler ve ‘sarı’ olarak doğan yavru arkadaşlarından ayırt edilemezler. Kabuk renk değişiklikleri, hayvan yetişkin olana kadar bazen oluşmaya devam edebilir. Türkler, köpeklerin olgunlaşması için 4 yıl sürdüklerini ve bunun gittikçe arttığını söylüyor. Akraba evliliği ayrıca boyu düşürmekte ve mizaçları daha az tatlı hale getirmektedir. Zaman zaman tamamen beyaz ya da tamamen siyah yavru doğar. Oldukça siyah renkte doğan yavrular genellikle her zamanki haykırışa dönüşürler ve ‘sarı’ olarak doğan yavru arkadaşlarından ayırt edilemezler. Kabuk renk değişiklikleri, hayvan yetişkin olana kadar bazen oluşmaya devam edebilir. Türkler, köpeklerin olgunlaşması için 4 yıl sürdüklerini ve bunun gittikçe arttığını söylüyor. Akraba evliliği ayrıca boyu düşürmekte ve mizaçları daha az tatlı hale getirmektedir. Zaman zaman tamamen beyaz ya da tamamen siyah yavru doğar. Oldukça siyah renkte doğan yavrular genellikle her zamanki haykırışa dönüşürler ve ‘sarı’ olarak doğan yavru arkadaşlarından ayırt edilemezler. Kabuk renk değişiklikleri, hayvan yetişkin olana kadar bazen oluşmaya devam edebilir. Türkler, köpeklerin olgunlaşması için 4 yıl sürdüklerini ve bunun gittikçe arttığını söylüyor. Akraba evliliği ayrıca boyu düşürmekte ve mizaçları daha az tatlı hale getirmektedir.

Çoğu ırkın yaptığı gibi bu tür yerlerde muzdarip olacağı için, bu köpeklerin ‘yavru çiftliklerine’ asla yol bulamadıkları umudunu yüreklendirir. Tabii ki, Anadolu Çoban Köpeği’nin herhangi bir malikâne sahip olursa, Birleşik Krallık’ta kendi doğal yaşam alanlarını sağlayacak az sayıda kişinin bulunduğunun farkındayız. Bununla birlikte, köpeklerin günümüzde halen görülebilecek harika özellik ve görünüşleri koruyabilmeleri için köpeklerin mümkün olduğunca doğal koşullar altında tutulması, beslenmesi ve yetiştirilmesi umulmaktadır.

Kangal Çoban Köpeği

tarih

Anadolu Çoban Köpeği tarihine baktığınızda, onlar hakkında herhangi bir belge bulamadınız. Kangal köpekleri hakkında birkaç söylenti var; 1 söylentiye göre, köpek Asur ve Babil dönemlerinde aslan ve kaplandan türetildi ve vahşi hayvanlara karşı koruma sağlamak ve savaşlarda kullanmak için köpek yavrularına dikildi ve tıpkı herhangi bir Anadolu Çoban Köpeği gibi özenle yetiştirildi.

Bir başka rivayete göre, ilk Kangal, bir Hint Maharajası vasıtasıyla Osmanlı padişahına (Yavuz Sultan Selim veya Murat IV) verildi. Köpek sarayda aslanla savaşıp öldürdü. Böylece sultan büyük ilgi gördü. Ordu saldırıya uğradı ve Sivas yakınlarındaki Kangal Deliktaş’a geldiğinde köpek kayboldu ve Kangal’daki köpek türlerinin bu kaybolan köpeğe ait olduğu tespit edildi.

Evliya Çelebi, 17. asırdaki kitabesinde aslan kadar güçlü olduğunu anlatan bu köpeği anlatıyor. Köpeğin Osmanlılar tarafından Anadolu’ya (Türkçe: Anadolu) getirildiğine, Avrupa’da Shepherd türlerinin, Osmanlılar Avrupa’yı işgal ettiklerinde bu türe ait olduklarına inanılmaktadır. Osmanlı arşivlerinden, 1, bahsedilen köpeği büyük bir özenle yetiştirmiş olarak bulabilir.

Kangal’ın uzun ömrü, koyun yetiştiren çiftçilere sadık bir şekilde dost olması ve kurtlarla savaşmada en iyi köpek türü olmasıdır. Kangal köpekler görevlerini en zorlu iklim ve çalışma koşulları altında yapabilirler ve korkunun anlamını tanımazlar. Bakım ve beslenme koşulları daha kolay ve basittir.

Genel özellikleri

 

Anadolu Çoban Köpeği, Türkiye’de (dünyada Türkçe) ve dünyada saygın bir üne sahiptir. Özellikle İngiltere’de ve ABD’de bu türün sevgilileri tarafından çeşitli dernekler kurulmuştur ve çeşitli yarışmalar düzenlenmiştir. Maalesef yurt dışındaki insanlar Kangal türlerine büyük ilgi gösterdi, Türkiye son zamanlara kadar aynı şeyi yapmadı.

Anadolu Çoban Köpeği çok cesur, hızlı ve çeviktirler. Kadınlara ve çocuklara karşı oldukça iyidirler ve zavallı insanlara karşı oldukça caydırıcı bir silahtırlar; zira bunlar akıllı ve güçlü bilgilerdir ve sahiplerine sadık kalırlar. Sahipleri aracılığıyla azarlandıklarında çocuk gibi utanıyorlar, sahiplerine yanlışlarını bağışlamalarını dilemek için çok üzücü ve masum görünüyorlar. Duygularını yalnızca konum, davranışlar, taklitler ve jestlerle değil, aynı zamanda havlamanın çeşitli tonlarında da gösterirler.

 

Anadolu Çoban Köpeği görevlerine o kadar sadıklar ki, yiyecek ve su almadan koyunları süreden çıkarmaları için günlerce beklemekte oldukları söylenir. Yüzyıllar boyunca sürmesine rağmen , kan nitelikleri veya yüksek ruhundan hiçbir şey kaybetmediler. Onlar çok kanlı asildir. Hiçbir diğer köpek türünün özgür olmalarına rağmen hiçbir zaman eşleşmezler. 1975 yılında askeri ve kolluk kuvvetleri tarafından eğitilmeye başlandı ve yüzyıllardır askeri misyonlar için eğitilen diğer köpek türlerine göre daha iyi ve daha fazla beceriye sahip oldukları ispatlandı.

İnce bir Kangal köpeğinin karakteristikleri

  • İstihbarat: Orta seviye – yüksek seviye
  • Güven: sürü ve mülke zarar vermemek
  • Bakım: ilgisini çekmeli ve görevine dikkat etmelidir.
  • Koruyucu: Yabancılara tepkiler var (havlamaya karşı saldırıyor)
  • Güç: düşmanı durduracak kadar güçlü (kurt-hırsız)
  • Hız: peşinden koşup düşmanı yakalayacak kadar hızlı
  • Cesur: bizim için en önemli olan cesur olmalı. Cesur olmayan köpek, diğer altı özelliğe sahip olursa olsun etkili olamaz.

 

 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİZE ULAŞIN