Türk Kangal Köpekleri, Turkish Kangal Köpek Sivas

Türk Kangal Köpekleri, Turkish Kangal Köpek Sivas

Türk Kangal: yakışıklı bir köpektir ve ülkelerin milli köpekleri oldukları yerli ülkelerinde yüzlerce çoban tarafından çok değer verilmiştir. Bu çalışma köpeklerinin dünyanın birçok ülkesinde popüler bir arkadaşı ve aile hayvanı haline geldiğini gören etkileyici görünümlü ve sadık doğaları gereğidir. Cins İngiltere’de diğer ırklar kadar iyi bilinmemekle birlikte, gururlu görünümleri ve güvenilir, şefkatli doğaları sayesinde hayran kitlesi kazanmaktadırlar. Bununla birlikte, evlerini bir Kangal ile paylaşmak isteyen herkesin ilgisini yetiştiricilerle kaydetmesi gerekecek, çünkü İngiltere’de her yıl çok az köpek yavrusu yetiştirilmektedir.

Türk Kangal, antik bir cins ve köpeği mükemmel korunan köpekler olmak için yerli Türkiye’mizde çobanları her zaman değerli gören bir köpektir. Cinsin antik Assur sanatında tasvir edilen erken mastiff tipi ırklarla ilişkili olabileceğini düşünen bazı insanlar var. Kangalların muhtemelen, Orta Anadolu’da bulunan Sivas’ın Kangal İlçesi’nden geldiği bilinmektedir.

Türk Kangalı

Bununla birlikte, diğer insanlar, o zamanlar bölgenin önemli yöneticileri olan Kangal ailesinin Aga’yla olan ırk birliğinden isimlerinin verildiğine inanıyorlar. Eski çağlarda görülen köpeklerin çoğunda, kurt, çakal ve ayıların saldırılarına karşı hayvancılık yapabilecek güçlü, sağlam ve kendine güvenen köpeklere ihtiyaç duyan köylüler yetiştirildi. Çoğu köpeğin arazinin uzak bölgelerinde bulunması nedeniyle cins, bozulmadan kaldı ve kökleri için doğru kaldı.

türk kangal köpek
türk kangal köpek

Bugün, Kangal, Türkiye’nin ulusal köpeği ve soyağacı hatları titizlikle sürdürülüyor. İlk Kangal Köpeğin Devletlere ithal edildiği seksene kadar değildi ve ırk sadece 2012’de The Kennel Club tarafından tanıdı. Ancak sayıları İngiltere’de düşük ve evlerini bu yakışıklılardan biriyle paylaşmak isteyen herkes düşük kaldı. Sadık köpekler ilgisini damızlıkçılarla kaydettirmeli ve böyle bir zevk almak için bir bekleme listesine girmelidirler.

Türk Kangal Köpekleri

Türk Kangal, yerli Türkiye’sinde her zaman korunaklı bir köpek olarak ödüllendirildi. Ancak yakın geçmişte bu yakışıklı köpekler, sadık ve sevecen nitelikleri sayesinde harika arkadaşlar ve evcil hayvanlar olma ününü kazanmışlardır. Acemi köpek sahipleri için en iyi seçenek değildir, çünkü bu tip büyük, zeki koruma köpeklerinin özel ihtiyaçlarını bilen kişiler tarafından ele alınmalı ve eğitilmelidir.

Ayrıca eğitimlerinin erken başlaması çok önemlidir ve bir köpeğin hayatı boyunca tutarlı olması gerekir. Bir Kangal, pakette yerini bildiklerinden ve yön ve rehberlik için kimlere bakabileceklerinden daha mutlu olmaz. Bir hanede alfa köpek kim olduğunu bilmiyorsa, hızla dominant köpek rolünü üstlenebilirler ve bu da onları yaşamak ve işlemek için zorlaşabilir ve bu yüzden acemi köpek sahipleri için iyi bir seçim değildir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİZE ULAŞIN